Czeski Telcz (Telč) zamieszkiwany przez 6000 osób leży dokładnie pośrodku drogi między Pragą a Wiedniem. Nie jest znana dokładna data powstania miasta, ale najstarszy budynek znajdujący się na starówce datuje się na początek XIII wieku. 

Miejscowość w 1992 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W mieście oprócz starówki można zwiedzać gotycki zamek (jedynie z przewodnikiem) czy najstarsze muzeum w południowo-zachodniej Morawii, które powstało w 1886 roku. Można też pójść na podziemny spacer. 

W mieście znajdują się też dwie wieże. Pierwsza z nich wieża kościoła św. Jakuba mierzy sobie 60 m wysokości. To właśnie tam obejrzysz dwa pokaźne dzwony – jeden z 1550 roku, a drugi z 1602. Druga wieża natomiast to jeden z najstarszych budynków miasta. Ocenia się, że zbudowano ją w pierwszej połowie XIII wieku. 

telcz

Telcz z przewodnika. A jak nasze wrażenia?

Wow!

Spacer długim i wąskim rynkiem w Telczu to sama przyjemność! Rynek zaczyna się już przy zamku i ciągnie się aż przez 300 metrów. Polecam zatrzymać się w kawiarnii, by w spokoju móc podziwiać te barwne kamienice. Trochę byłam w szoku, bo miasteczko, mimo że uznaje się je za najpiękniejsze na Morawach, nie jest odwiedzane przez zbyt wielu turystów. Miałam wrażenie, że jest trochę zapomniane i zaniedbane oraz że władze nie wykorzystują całego potencjału, jakie się w nim kryje. 

Najbardziej zachwyciła mnie zielona kamienica pod nr 15, której ozdobna fasada pochodzi z drugiej połowy XVI wieku. Odkryto ją jednak dopiero w 1952 roku! Wśród kamienic wyróżnia się także ta pod numerem 61. Piekarz Michał (został później burmistrzem miasta) kupił ją w 1532 roku. Podobnie, jak w przypadku kamienicy pod nr 15, dekoracje fasady odkryto dopiero podczas renowacji budynku w 1953 roku. 

Kawkę natomiast piliśmy w kawiarnii znajdującej się pod nr 32. Fasada tego budynku sięga historią aż 1800 roku! Od 1655 r. mieściła się w niej kuchnia dla oficerów, a w każdy Wielki Czwartek przygotowywano owsiankę, którą serwowano najbiedniejszym. Tradycja ta trwała aż do 1782 roku, kiedy to została zniesiona przez Józefa II. 

 

Zdecydowanie warto odwiedzić Telcz będąc w okolicy. Jeśli zatrzymasz się na parkingu P4 przy ulicy Hradecká 562, jedynie kilkuminutowy spacer będzie dzielił cię od starówki.