Dzień dobry!

Dzisiaj zabiorę cię na spacer po uroczych miasteczkach Hrabstwa Berkshire – jednego z 48 hrabstw w Anglii. Z racji tego, że Berkshire jest dość duże (ok. 1300 km²) to tym razem skupimy się na dystrykcie Windsor i Maidenhead. Nie tylko znajduje się on godzinę drogi pociągiem od centralnego Londynu, ale też jest „domem” zamku w Windsorze, Eton College, Legolandu czy toru wyścigów konnych w Ascot. 

widok na Peascod Street i zamek

Jak dojechać i poruszać się po okolicy?

Jeżeli planujecie wybrać się do Windsoru pociągiem, najwygodniej będzie wsiąść w Londynie na stacji Waterloo i dojechać do stacji końcowej Windsor Riverside. Ta droga trwa około godziny. Alternatywnie, i krócej, z London Paddington można udać się pociągiem do Slough, a następnie w Slough przesiąść się na pociąg do Windsor and Eton Central. Ta podróż trwa dużo krócej – ok. 35 min. Czas na przesiadki potrafi być krótki jednak między peronami jest dużo chodzenia po schodach, tak więc należy uzbroić się w cierpliwość.

Spacer po Windsor
deszczowy Windsor Castle

Pomiędzy Windsorem, Ascot, Legolandem czy innymi miasteczkami przydaje się samochód, ale nie jest on niezbędny. Możecie śmiało skorzystać z Ubera. W godzinach szczytu i w słoneczny weekend cena może być wyższa niż standardowa, ale właśnie sprawdziłam aplikację i przejazd z centrum Windsoru do Legolandu kosztuje £ 6.90.

Gdzie się warto zatrzymać?

Nieważne czy dojedziecie na Windsor Central czy Riverside, jesteście w centrum, a wszystkie atrakcje są blisko siebie. Noclegi w Centrum Windsoru potrafią być drogie, ale umówmy się – w Windsorze potrafi być i tak taniej niż w centralnym Londynie. Aktualne ceny ze względu na pandemię są zaniżone, ale trzeba liczyć się z minimalnym kosztem £ 70 za pokój dwuosobowy (bez śniadania, w średniej jakości hoteliku/bed & breakfast). 

Spacer po Windsorze
Tuż obok High Street w małym parku Bachelors Acre znajdziemy pomnik Królowej Elżbiety II ze swoimi psami corgi.

Na pewno hotelami, które warto wziąć pod uwagę, by poczuć się chociaż troszkę „królewsko” jest Macdonald Windsor na High Street. Znajduje się on praktycznie na przeciwko zamku. Sir Christopher Wren Hotel & Spa natomiast jest bliżej Tamizy, zaraz na granicy Windsor oraz Eton. Innym hotelem, który jest poza centrum, ale jest nie tylko piękny architektonicznie wyglądając jak mini pałac, ale także ma duży ogród i służył jako scenografia do wielu filmów jest Oakley Court Hotel. 

spacer po Windsorze
Oakley Court Hotel widok od ogrodu

Idziemy na królewski spacer!

Skoro masz już hotel to chodźmy na spacer poznać okolicę. Oczywiście najważniejszym punktem wszystkich wycieczek jest zamek w Windsorze. Siedziba królowej Elżbiety II i księcia Filipa jest najdłużej zamieszkiwanym przez rodziny królewskie zamkiem w Europie. I tak naprawdę to dzięki zamkowi, rodzina królewska zmieniła swoje nazwisko na Windsor w 1917 roku. Stało się to za sprawą króla Jerzego V ze względu na skutki powojennych negatywnych odczuć do wszystkiego co niemieckie (rodzina królewska ma niemieckie korzenie). 

turyści przed zamkiem

Część zamku jest otwarta dla turystów, niestety ogrody są zamknięte. Odkąd mieszkam w Anglii, otworzyli je pierwszy raz od kilku lat w 2020 dla dostępu publicznego. Cena wstępu na zamek (cennik 2020) to £ 23.50 za osobę dorosłą i £ 13.50 za dzieci poniżej 17 lat. Są zniżki oraz ceny niższe jeżeli niektóre części zamku są zamknięte – np. ze względu na obecność Królowej. 

Główne ulice w Windsorze to High Street oraz Peascod Street, na których są sklepy, kawiarnie, restauracje i sklepiki z pamiątkami. Peascod Street jest wyłączona z ruchu samochodowego i jest typowym deptakiem, który w okresie świątecznym jest dekorowany świetlnymi iluminacjami. 

spacer po Windsorze
świąteczne dekoracje na Peascod Street

Wartymi zobaczenia miejscami są Ratusz (Guildhall) z lokalnym museum. Tuż obok znajduje się Krzywy Dom (Crooked House) i najkrótsza ulica w Wielkiej Brytanii (Queen Charlotte Street). 

Krzywy Dom – Crooked House
tablica opisująca najkrótszą ulicę w Wielkiej Brytanii

Sama stara część stacji Windsor & Eton Central została przerobiona na galerie ze sklepikami, kawiarniami i restauracjami. W czasach niepandemicznych w weekendy, chodniki są pełne ludzi, jest mnóstwo turystów, gwar i hałas! 

spacer po Windsorze
sklepiki na terenie stacji kolejowej Windsor & Eton Central

W konkretne dni tygodnia można zaobserwować tzw. Change of Guards, czyli zmianę warty żołnierzy – idą z lokalnych baraków na zamek w towarzystwie orkiestry. Na ten czas ruch samochodowy jest zamknięty a wzdłuż High Street ustawiają się tłumy ludzi, by słuchać i podziwiać defiladę. 

spacer po Windsorze
zmiana warty w Windsorze

Eton i Tamiza

Nie zapomnij iść nad Tamizę! Stamtąd, rzut beretem przez mostek, dojdziesz do Eton College. Nie jest on niestety otwarty do zwiedzania, ale można podziwiać budynek z zewnątrz. Uczelnia jest tylko dla chłopców i ma także własny kościół. Samo Eton jest uroczym miasteczkiem, z małymi domkami, starymi pubami i wąskimi alejkami. Jest dużo sklepików z antykami, a także ze sztuką. Jest też dużo krawców, którzy nadal szyją garnitury na miarę (między innymi właśnie dla mieszkańców College). 

budynki Eton College
Eton High Street ze sklepikami

W ciepłe dni polecam ci także dwie inne lokalne atrakcje. Są do siebie dość podobne, dlatego możesz zadecydować czy wolisz zwiedzanie wodno-lądowe czy tylko wodne! Wodno-lądowa wycieczka tzw. Duck Tour to przejazd przez Windsor busem z przewodnikiem, który następnie wjeżdża do Tamizy i zmienia się w łódkę. Innym rozwiązaniem jest French Brothers oferujące kursy Tamizą (od 40 min do 2h). Kiedyś nawet wybraliśmy się na taki 40-minutowy rejs z naszym psem. 

widok na zamek z rejsu po Tamizie
spacer po Windsorze
nad Tamizą możesz karmić królewskie łabędzie

Dłuższe spacery i las!

Jeżeli lubisz spacerować to koniecznie wybierz się na Long Walk ciągnący się od zamku aż do Copper Horse, czyli pomnika Króla Jerzego III na koniu. Spacer w jedną stronę ma niecałe 4.5 km. Long Walk jest także furtką do Windsor Great Park – jednego z największych królewskich parków w całej Anglii, w którym można spotkać dziko żyjące sarny i jelenie.

początek Long Walk – od zamku w Windsorze

Większa cześć obszaru jest zalesiona, z dużą liczbą ścieżek, a także jeziorek. Great Park jest w większości otwarty dla dostępu publicznego bez opłat za wstęp (z wyjątkiem Savill Garden; to konkretne miejsce też nie jest psiolubne!). Parking natomiast jest płatny i latem często jest zapełniony.

Windsor Great Park
Windsor Great Park
Virginia Water – część Windsor Great Park
Coco w Virginia Water

Głodny? Zapraszam cię tutaj!

Gdzie w Windsorze warto zjeść? Nie jest łatwo znaleźć dobrą miejscówkę, gdyż większość miejsc jest nastawiona na turystów. Jednak sprawdzone osobiście przeze mnie miejsca to:

  • dla fanów brytyjskiej kuchni – The Two Brewers – tuż obok wejścia na Long Walk
  • dla fanów włoskiego jedzenia – Sebastian’s Italian w Windsorze oraz Don Beni w Eton
  • dla fanów autentycznej chińskiej kuchni – Hong Kong
  • dla fanów sushi – Misugo

Ja jeszcze osobiście polecę jedną fajną miejscówkę prowadzoną przez Portugalczyków – niezależna mała kawiarnia Clairmont Coffee, gdzie można zjeść dobrego i taniego tosta albo pyszne ciacho! Znajduje sie na High Street, bardzo blisko zamku. 

wiele fajnych pubów mieści się w małych uliczkach

Będąc w Anglii wybierz się koniecznie na tzw. afternoon tea, czyli po południowy posiłek, gdzie zjesz kanapki, ciasta i ciasteczka oraz tzw. scones z clotted cream i preserve (typowe bułeczki jedzone z bardzo gęstą śmietana i dżemem). Do tego będziesz delektować się pyszną herbatą. Afternoon tea w Windsorze będzie się wahać od £ 15 do £ 55 za osobę, w zależności od lokalizacji i menu. Jeżeli chcesz pocelebrować jakąś okazję, to polecę ci wcześniej wspomniany Oakley Court Hotel, gdzie tradycyjny afternoon tea kosztuje £ 29.50 od osoby, a wersja z prawdziwą lampką szampana £ 41.50.

spacer po Windsorze
rytuał picia herbaty w Oakley Court

Let’s go to the pub!

Wieczorem koniecznie należy udać sie do pubu na drinka! Pamiętaj jednak, że jeśli zamówisz beer to najczęściej podadzą ci piwo ale. Jeśli wolisz piwo z bąbelkami to poproś o lagera! Możesz zamówić całą pintę albo pół pinty (a pint or a half pint). Ceny ale i lagerów w Windsorze wahają się od 4 – 7 £ za pintę. W hotelach oczywiście może być drożej. Ja piwoszem wielkim nie jestem, więc zdecydowanie polecę ci gin z tonikiem! Wiele pubów w Windorze ma dość duży wybór ginów, głównie z Anglii, ale też takich z całego świata. Pamiętaj, że standardowa miara to 25 ml, wiec jeśli poprosisz double to dostaniesz 50 ml, ale też zapłacisz podwójnie. Cena pojedynczego ginu z tonikiem „średniej” półki wyniesie w okolicach 6 – 9 £. Dla porównania szklanka wina 175 ml będzie kosztować podobnie. 

gin z tonikiem

Spacerować po Windsorze mogliśmy dzięki Martynie. Więcej wspaniałych podróży i opowieści znajdziesz na jej koncie na Instagramie @mrsbrooktravels oraz na Youtube.

Zawsze też możesz razem z nami powłóczyć się po świątecznym Strasbourgu.