soparnik

Nie umówiłyśmy się! Ale właśnie, kiedy sami podróżujemy po Bałkanach, Monika przygotowała dla nas soparnik. Kolejny wegański przepis w cyklu #weganizujemyświat.

Gotowa na podróż do Chorwacji?

Monika to rodowita Krakowianka. W Chorwacji zakochała się dosyć późno, ale kiedy już się to stało, to całkowicie przepadła. 8 lat temu spakowała manatki, książki oraz kota i przeprowadziła się do Rijeki. Po drodze zmieniła zawód i od kilku lat, jako licencjonowana przewodniczka, przybliża turystom historię półwyspu Istria. I choć beznadziejnie kocha północną część wybrzeża, nie odmawia uroku także innym regionom Chorwacji. 


Kto choć raz zawitał do Chorwacji ten wie, że to kraj mięsożerców. Pljeskavica i ćevapčići każdym rogu, w każdym najmniejszym choćby miasteczku, w każdym przydrożnym barze. Ale czy to znaczy, że miłośnicy kuchni wegańskiej są w Chorwacji skazani na głodówkę? Absolutnie nie!

soparnik

Poznajcie SOPARNIK, pyszny i wyjątkowo łatwy w przygotowaniu placek nadziewany blitwą i cebulką. Nie bez powodu trafił na listę UNESCO, jako chronione niematerialne dobro kultury. Choć niegdyś był tzw. jadłem ubogich, dziś pragną go najbardziej nawet wyszukane podniebienia. A ten najprawdziwszy, najbardziej oryginalny znajdziecie w Dalmacji, w niewielkiej wiosce Poljica nieopodal Splitu. 

Soparnik przywędrował do Chorwacji w czasach tureckich najazdów. Trafił na podatny grunt i dziś każdy mieszkaniec Dalmacji gotów jest przysięgać, że jest to rodzima potrawa. Do jego przygotowania potrzebne jest tylko kilka składników. Jakich? Przepis znajdziesz poniżej.

Soparnik.

Składniki na ciasto:

  • 500 g mąki
  • 4 łyżki oliwy
  • 1 łyżeczka soli
  • woda (około 350 ml)

Składniki na nadzienie:

  • 1 kg świeżej blitwy lub szpinaku
  • 60 g zielonej cebulki
  • 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
  • 50 ml oliwy

Do podania przygotuj także 3 ząbki czosnku.

Z podanych składników zagnieć ciasto i odstaw na 30 minut by odpoczęło.

Blitwę lub szpinak posiekaj, posól i odstaw, by puścił sok. Delikatnie odciśnij. Dodaj posiekaną zieloną cebulkę, natkę pietruszki i oliwę. Przypraw do smaku. 

Przygotowane ciasto podziel na dwie części, każdą cienko rozwałkuj na okrąg. Na jednej części równomiernie rozłóż nadzienie, pozostawiając wąski pasek przy brzegach. Przykryj drugim płatem ciasta, zawiń brzegi do góry, by nadzienie nie wypadło, nakłuj, by podczas pieczenia uchodziło powietrze. Piecz w temperaturze 180°C, przez około 30 minut. Placek powinien być rumiany. 

Po upieczeniu posmaruj oliwą i posyp drobno posiekanym czosnkiem. Pokrój w romby i gotowe!

soparnik

Na koniec kilka ciekawostek o soparniku:

  • Soparnik najlepiej smakuje w towarzystwie chorwackiego wina 😀
  • Jeśli jesteś gościem honorowym w dalmackim domu, z pewnością otrzymasz romb wycięty z środkowej części soparnika
  • Najsłynniejszą wersją jest tzw. poljicki soparnik, a wieś Poljica była kiedyś niezależna Republiką Chłopską.
  • Oryginalny soparnik piecze się żarze ogniska

Zdjęcia soparnika pochodzą od @cooltour_a, u której możecie także skosztować tego dalmackiego przysmaku!

* blitwa to odmiana buraka liściowego, bardzo rozpowszechniona na całym Półwyspie Bałkańskim