Shantang Jie

Jedną z najpopularniejszych ulic Suzhou jest uliczka Shantang Jie. Ciągnie się ona przez 3,5 km od Tiger Hill aż do Changmen Gate, wzdłuż jednego z miejskich kanałów.

Uwierzysz, że ma ponad 1100 lat!? Wyłożone kamieniem wąskie uliczki, z przepięknymi starymi domami wznoszącymi się nad wodą. Jeszcze kilkanaście lat temu, domy te zamieszkiwali mieszkańcy miasta. Dziś stały się miejscem dla turystów – pełnym jedzenia, herbaty i pamiątek.

Trafisz tam nie tylko na istne perełki architektury, ale nadal możesz spotkać kobiety robiące w kanale pranie czy dojrzeć mięso suszone na jednym z balkonów.

Shantang Jie

Shantang Jie – chiński gwar

Spacerując tą wrzącą chińską uliczką z jednego końca na drugi, przekraczając liczne mosty, możesz zatrzymać się w lokalnej restauracji bądź herbaciarni. Znajdziesz tam też liczne stragany, na których możesz delektować się chińskimi smakołykami. Wędrując wzdłuż kanału będziesz mieć okazję kupić również pamiątki z podróży.

A jeśli nie masz ochoty przeciskać się w tłumie, opcją jest też łódka. Wycieczka taka zajmie ci ok. godziny. To bardzo przyjemna perspektywa podziwiania Shantang Jie. 

Shantang Jie

Nocą…

Uliczka jest niezwykle oblegana przez turystów, dlatego najprzyjemniej spacerować nią w ciągu dnia, pomijając weekendy i święta. Wieczorem natomiast warto wybrać łódkę, by móc podziwiać pięknie oświetloną Shantang Jie z trochę innej perspektywy. O zmroku, wśród migoczących świateł, ma ona wyjątkowy urok. My wieczorny spacer odbyliśmy naszego ostatniego dnia w Suzhou. Tak właśnie rozstaliśmy się z miastem, naszym domem przez całe 4 lata.

Mnie zawsze urzekały tamtejsze lampiony. Szczególnie wieczorem czerwieniące się bombki zwieszone z dachów tworzą niesamowity nastrój tego miejsca. 


Poczuj smak Azji i poleć ze mną do Wietnamu!