Schwarzwaldhochstrasse

Schwarzwaldhochstrasse

To wijąca się przez 60 kilometrów po wzgórzach Schwarzwaldu, jedna z najstarszych i najbardziej znanych turystycznych dróg w Niemczech. Rozpoczyna się w Baden-Baden i ciągnie aż do miasteczka Freudenstadt. To coś dla wszystkich zmotoryzowanych. Trasę B 500 można też zwiedzić na rowerze czy na motocyklu – to musi być dopiero frajda. Droga przejezdna jest przez cały rok i wznosi się na wysokość 1164 m n.p.m

Trasa B 500 ma już swoje latka, można bowiem było jeździć nią w już 1930 roku! Wtedy też właśnie nazwa Schwrzwaldhochstrasse weszła do użytku.

Jest to istna serpentyna. Co chwilę zza ostrych zakrętów wyłaniają się zapierające dech w piersi widoki.

O Baden-Baden słów kilka

Początek trasy to doskonale znane Baden-Baden, które już 2000 lat temu było miejscem relaksu. To miejsce pełne term, wyjątkowych spa, hoteli i parków. Nie można również nie wspomnieć o kasynie. Do Baden-Baden przyjeżdżali i przyjeżdzają nadal znane osobistości świata. Barack Obama, Victoria Beckham czy królowa Victoria, oni także odpoczęli w Baden-Württembergii. Baden-Baden było dawniej i jest teraz miejscem luksusowym i niezwykle zadbanym. Wypełnione po brzegi aktywnościami, z których można korzystać. Każdy bogacz znajdzie tam coś dla siebie – lot balonem, jeździectwo, wspinaczka, tańce, muzyka czy golf. 

Schwarzwaldhochstrasse
Schwarzwaldhochstrasse

Droga i jej okolica

Po nasyceniu się luksusem czas na drogę w dół. Schwarzwaldhochstrasse jest w sezonie dość popularna, my mieliśmy to szczęście, że byliśmy tam niemal sami. Dzięki temu mogliśmy się zatrzymywać do woli na zajazdach i podziwiać widoki. Myślę, że latem byłoby to raczej niewykonalne. 

Raz jedziesz otoczony lasem i prócz otaczających cię drzew nie widzisz nic, a za chwilę zaskakuje cię oszałamiający widok na całą okolicę. Zza drzew wyłania się Schwarzwald, dolina Renu oraz alzackie Wogezy. 

Okolica Schwarzwaldhochstrasse to idealne miejsce jeśli chce się pochodzić po górach, spróbować niemieckiej kuchni czy w sezonie zimowym pojeździć na nartach. W okolicy nie można się nudzić. Jeśli zostajesz tam na dłużej, Schwarzwald ma w ofercie ogrom tras spacerowych, wypoczynek nad jeziorem Mummelsee czy spacer w okolicy wodospadu Geroldsauer. Miejscem wartym uwagi jest też wioska Ottenhöfen, która jest pełna pięknie zachowanych młynów. 

Schwarzwaldhochstrasse

Jeśli odwiedzasz niemiecki Schwarzwald, Schwarzwaldhochstrasse jest drogą, której nie powinieneś pominąć w czasie swojej podróży. Wspaniale musi tam być jesienią, kiedy drzewa są pełne najróżniejszych barw. Wybierz tylko dzień, w którym widoczności nie można nic zarzucić i jestem pewna, że szczęka ci opadnie. 


Jeśli podróżujesz po Niemczech może zaciekawi cię również Schönau am Königssee?

Więcej o samym Schwarzwaldzie znajdziesz na oficjalnej stronie regionu.