To jedno z najstarszych miast w Polsce zasługuje na chwilę naszej uwagi. Cieszę się, że wreszcie miałam okazję mu ją dać.

W Sandomierzu fajnie jest!

Sandomierz to przeurocze miejsce, a twój pies będzie zachwycony pobytem tutaj. W Sandomierzu bowiem znajdziesz ogrom zieleni, pospacerujesz po parkach i wąwozach, posiedzisz na ławce w centrum starego miasta, a może nawet zdecydujesz się na rejs po Wiśle. Wszystko to właśnie z psem!

Zapraszam cię na wspólny spacer.

Sandomierz z psem

Sandomierz z psem

Sandomierską przygodę rozpoczęliśmy od rejsu statkiem po Wiśle. Bardzo ciepło polecam tę atrakcję. Sandomierz znajduje się na wzgórzu i widok z rzeki na całe miasteczko jest naprawdę warty tej wycieczki. Pieski pływają za darmo (my za 15zł/os), wymaga się kagańca. My jednak byliśmy już na ostatnim wieczornym rejsie bez tłumów i obyło się bez tego. 

Spacer po mieście

Sandomierz jest naprawdę uroczy. Czysty, zadbany i dopieszczony. Rozkwiecony i pełen zieleni. Po oczach nie walą neony, reklamy czy plastikowe suweniry. Nawet jeśli są, to jakoś tak nie psują krajobrazu miasteczka. 

Pokręciliśmy się po Starówce, wzdłuż Rynku, by dotrzeć do Skweru Solidarności i Bramy Opatowskiej, jedynej ocalałej spośród czterech bram miasta. Następnie wróciliśmy na Starówkę i zerknęliśmy sobie okiem na kamienice przy Rynku. Na uwagę zasługują szczególnie te z nr 4, 5 i 10. 

Zahaczyliśmy też o nietypowe przejście w murze o nazwie Ucho Igielne, a później ruszyliśmy ulicą Żydowską w górę miasta. Następnie, chcąc dotrzeć do Wąwozu Staromiejskiego, skręciliśmy w aleję Podwale Dolne. Byliśmy tam wczesnym rankiem, kiedy w mieście jeszcze była cisza i spokój dzięki czemu psiaki mogły poszaleć sobie bez smyczy.

Sandomierskie wąwozy

Wąwozy lessowe to zaraz obok Ojca Mateusza największa atrakcja miasta. Wąwóz Królowej Jadwigi to pół kilometra trasy, dodatkowo można przejść się też Wąwozem Staromiejskim, który jest o wiele krótszy. Odwiedziliśmy oba i oba są ciekawą opcją na spacer z psem. Te uciekną od miasta, a ty zobaczysz coś nowego. Wąwóz Królowej Jadwigi to pomnik przyrody i jest on pod ochroną. Ściany wąwozów porośnięte są drzewami liściastymi, a ich korzenie są w dużej części otwarte. Robi to niesamowite wrażenie. 

Podziemna trasa turystyczna

Mieliśmy też chętkę na podziemną trasę turystyczną, ale po pierwsze z pieskiem nie można, a po drugie, naczytaliśmy się w internetach średnich opinii na temat tej atrakcji i zrezygnowaliśmy z niej całkowicie.

To co, namówiłam cię na Sandomierz z psem? Albo na Sandomierz bez psa?


A może wybierasz się do…