Ostatnio, pojawił się na blogu tekst o wieczornych rytuałach. O tym, co zrobić by spało nam się lepiej i by dobrze wyciszyć się przed snem.

Poranne rytuały

Dzisiaj opowiem ci o porannych rytuałach, o tym, jak dobrze zacząć dzień. Co zrobić, by wstać w dobrym humorze i nie zmarnować nadchodzącego czasu. By być radosnym, pełnym energii i pozytywnie nastawionym już od samego rana. Odsyłam cię jednak najpierw do artykułu o wieczorze, ponieważ jedno łączy się z drugim. Oba więc są bardzo ważne. Wieczorne rytuały.

poranne rytuały

Poranne rytuały, dzięki którym dobrze rozpoczniesz dzień:

1. Wieczór

Pamiętaj, że dobry poranek rozpoczyna się już wieczorem. Żeby zaoszczędzić sobie porannego stresu przygotuj się do nowego dnia już przed snem. Znajdź w szafie ubranie, przygotuj dzieciaki. Sprzątnij kuchnię (to nawyk, który nadal staram się w sobie wyrobić…), aby pierwszym zadaniem o poranku nie musiało być sprzątanie, spakuj swoją torbę. Pomyśl o tym, co zabierzesz ze sobą na lunch. Postaraj się pomyśleć o wszystkim, co mogłoby ci ułatwić nadchodzący dzień.

2. Pobudka

Bardzo ważne jest dobrze zastanowić się, o której musisz być gotowy do wykonywania zadań – wyjścia z domu, rozpoczęcia pracy, odwiezienia dzieci. Pamiętaj, nie ma nic gorszego od porannej ganianiny. Nie wiem jak tobie, ale ta od razu psuje mi humor. Policz, ile czasu potrzebujesz na poranne czynności, o której musisz wstać i… nastaw budzik o godzinę wcześniej. Dzięki temu sprawsz sobie prezent w postaci dodatkowej godziny. Możesz poświęcić ten czas na relaks, leniwe kręcenie się po domu, poczytanie książki czy przyjemne zjedzenie śniadania bez pośpiechu.

Żeby dobrze się obudzić i nie czuć się niewyspanym, ponownie odsyłam cię do artykułu o wieczornych rytuałach. Jetsem absolutną fanką teorii o 90-minutowych cyklach snu i każdemu ją polecam. Uważam, że dzięki temu poprawił się mój komfort spania, a tym samym moje poranki są przyjemniejsze.

“Lose an hour in the morning, and you will be all day hunting for it.” ~Richard Whately

poranne rytuały

3. Czas dla siebie

Ja zaczynam dzień od 30 minut z książką. To nawyk, który udało mi się wyrobić i z którego jestem bardzo dumna. Ponieważ słabo wychodzi mi czytanie książek w ciągu dnia, a wieczorami zasypiam po jednej stronie, postanowiłam wypróbować ten sposób. I sprawdza się on fantastycznie. Przede wszystkim dzięki temu leniwie się budzę, nie wpadam od razu w wir pracy, tylko w ciszy dochodzę do siebie po nocy. Ponieważ znalezienie czasu na czytanie wyglądało u mnie tak kiepsko i długo nad tym ubolewałam, od razu poprawia mi się humor, że tę czynność już z samego rana udaje mi się zaliczyć. Z radością, każdego poranka patrzę, jak przeskakują mi kolejne kartki lektury.

Dla ciebie jednak nie musi to być książka. Pomyśl, jaki poranny nawyk ty chcesz wyrobić u siebie. Może poranny sport, taniec, spacer, zimny prysznic, przeczytanie gazety, a może podszykowanie kolacji, której nie chce ci się robić po pracy? Znajdź coś dla siebie, coś co sprawi ci radość.  

4. Pościel łóżko

Mogłoby się to wydawać banalne, ale to czynność, która pozwoli ci poczuć, że już udało ci się danego dnia coś osiągnąć, ćwiczysz też samodyscyplinę. Przyjemnie jest również wejść wieczorem do sypialni, która jest ogarnięta i schludna.

Uwaga!

Łóżka nie powinno się ścielić przez co najmniej godzinę od wstania. Roztocza, które gromadzą się w nocy w naszym łóżku kochają ciepło i wilgoć, dlatego najlepiej jest najpierw otworzyć okno, odwrócić pościel i pozwolić jej „pooddychać”, a dopiero po jakimś czasie pościelić swoje łóżko.

5. Woda

Pewnie nie raz obiło ci się o uszy, że o poranku powinno się wypić szklankę wody z cytryną. Jeśli się do tego przyzwyczaisz, będzie to znak dla twojego organizmu, że rozpoczyna się dzień. Pamiętaj, nie dostarczałeś swojemu organizmowi wody przez całą noc, zasłużył on sobie więc na zastrzyk energii. To może być szklanka kranówki, jednak ciepła woda z sokiem z cytryny pozwoli oczyścić organizm z toksyn oraz pomoże uregulować pracę jelit. Szklanka wody o poranku fantastycznie zadziała też na twoją skórę.

poranne rytuały

6. Ćwiczenia

Jeśli nie należysz do grupy zapalonych sportowców, nie martw się. Nie chodzi tutaj o to, by zaczynać dzień znienawidzoną przez siebie czynnością. Chociaż, fajnie jest mieć takie czynności jak najszybciej za sobą i później cały dzień móc cieszyć się ile udało nam się już osiągnąć. Jeśli potrafisz się zmobilizować – gratuluję ci i trochę zazdroszczę.

Nie chodzi tutaj o wielkie ćwiczenia, jeśli nie masz na to ochoty. Dobrze jest jednak choć trochę się rozciągnąć. Internet pełen jest kilkuminutowych porannych ćwiczeń, by przygotować ciało i umysł do nadchodzącego dnia. Pooddychaj głęboko, może trochę pomedytuj. Zrób coś dla siebie.

7. Śniadanie

Nie raz słyszałeś zapewne, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, że to zastrzyk energii. W nocy spada poziom glukozy we krwi, a śniadanie pozwoli nam go podnieść. Dzięki temu wyostrzy się nasz umysł i poprawi koncentracja. Badania wykazują też, że osoby pomijające śniadania częściej cierpią na problemy z nadwagą.

Przygotowanie czegoś smacznego, powolna chwila przy stole, herbata bądź kawa to jest mój czas. Zawsze wstaję na tyle wcześnie, by nie spieszyć się nigdzie i zjeść w spokoju. To dla mnie zastrzyk energii i poprawa humoru, a kiedy dotrę do pracy nie myślę o tym, jaka jestem głodna i mogę zacząć produktywnie wykonywać zadania. I tak, nawet kiedy muszę wyjść z domu o 6:00, wtedy też jestem już po leniwym śniadaniu. Nie wyobrażam sobie inaczej.

Pamiętaj, zdrowe śniadanie to dobre samopoczucie i dłuższe życie w zdrowiu!

poranne rytuały

8. Kalendarz

Zerknij w kalendarz. Zaplanuj swój dzień. Przekonaj się, że nie zapomnisz o ważnych spotkaniach, ważnych wydarzeniach, urodzinach czy imieninach najbliższych. To bardzo istotne, żeby wiedzieć, jakie zadania mamy do wykoniania danego dnia. Dobrze byłoby też zaplanować ich kolejność, by żyło nam się wygodniej.

Nie zapomnij o czasie na relaks! Ten jest w każdym dniu niezwykle ważny dla naszego dobrego samopoczucia.

To co, wstajemy?

Może ty opowiesz nam o swoich porannych rytuałach? Może masz swój idealny sposób na slow poranek?


wybierz się ze mną do Schönau am Königssee