Od jakiegoś czasu możemy zauważyć na rynku wysyp kolorowanek dla dorosłych. Możemy kupić całe książki, które z czarno-białych, jak za dotykiem czarodziejskiej różdżki, zmienią się w barwne obrazki. I nie są to misie, księżniczki czy autka i zamki. Rynek zalały kolorowanki o zdecydowanie wyższym poziomie trudności. Znajdują się na nich wspaniałe kwiaty, ptaki czy po prostu skomplikowane wzory. 

Kolorowanki dla dorosłych

Po co? 

Po co w dorosłym życiu iść do sklepu kupić sobie kolorowankę i kredki i zamiast oglądania wiadomości czy skrollowania ekranu telefonu zająć się kolorowaniem? Z bardzo prostego powodu – kolorowanki odstresowują i pozwalają ćwiczyć naszą uważność.

Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy to szkocka ilustratorka Johanna Basford wydała swoją pierwszą książkę do kolorowania. Nazywała się ona „Secret Garden” i sprzedała się w nakładzie ponad miliona kopii w ciągu dwóch lat. Następna pozycja to była „Enchanted Forest”, która została wyprzedana w przeciągu kilku tygodni. 

Kolorowanki dla dorosłych były znane już wcześniej, ale dopiero te dwie książki spowodowały powstanie tego nowego trendu. 

Fale alfa. 

Kolorowanie pobudza nasz fale mózgowe alfa, które pojawiają się kiedy jest nam błogo, kiedy jesteśmy gotowi do medytacji, np. podczas odpoczynku na kanapie. U większości osób pojawiają się one po zamknięciu oczu. Dzięki kolorowankom przenosimy się do stanu relaksacyjnego, jesteśmy odprężeni i pobudzeni twórczo.

Kolorowanki dla dorosłych

Zalety kolorowania.

Naukowcy udowodnili, że osoby zmagające się z depresją, relaksują się podczas tej czynności. Kolorowanie pomaga też uporać się z bezsennością, ponieważ w łatwy sposób pozwala nam oczyścić nasz umysł. Mi kolorowanki pomagają przy stanach lękowych, głównie podczas podróży samolotem. Kolorowanki mają dobry wpływ na naszą psychikę oraz na nasz nastrój. Łagodzą stres i zwiększają wiarę we własne siły. Koncentrujemy się na czynności naszej dłoni, skupiamy na szczegółach i jesteśmy „tu i teraz”. Mówi się nawet, że kolorowanki to forma medytacji. Podczas medytacji, twój mózg odpoczywa, a ty skupiasz się na danym momencie, tak właśnie dzieje się też kiedy kolorujesz. 

Kolorując odcinamy się od życia online, odkładamy na bok telefon, komputer, wyłączamy telewizor. Wreszcie zaczynamy żyć offline. Po całym dniu przed ekranem komputera, po popołudniu spędzonym na zerkaniu w telefon takie odłączenie może być dla nas zbawienne. 

Kolorowanki dla dorosłych!

Jedną z fajniejszych rzeczy w kolorowaniu jest to, że może to robić każdy, nie tylko ten, kto jest uzdolniony plastycznie. Nie tylko ten, kto jest młody. Takie zajęcie poprawi humor i uspokoi każdego, niezależnie od wieku. A co najważniejsze, kolorowanie to hobby, które można robić wszędzie!


Zobacz 10 rzeczy, które musisz zrobić jesienią.