Puzzle, czyli rozrywka w rytmie slow dla całej rodziny

Tak się akurat zdarzyło, że mieszkamy w mieście puzzli. Puzzle zawsze lubiłam i towarzyszyły mi przez całe życie. Zabawnym zrządzeniem losu jest więc to, że mieszkamy w okolicy jednej z najpopularniejszych firm, zajmujących się produkcją puzzli i gier. 

Nie jest jednak tak, że układam je non stop. Ostatnie 2000 zajęło mi kilka lat, bo nie mogłam się do nich zebrać, a na koniec okazało się, że zgubiłam jeden element. Co za rozpacz! Musisz wiedzieć, że to świeża sprawa i nadal boli mnie serce.

Kiedy pracowałam z dzieciakami uwielbiałam układać z nimi puzzle, patrzeć jak kombinują, jak korzystają z różnych technik, jak sobie radzą z łamigłówką. Niektórzy bez zastanowienia potrafili ułożyć obrazek, innym ten sam sprawiał wielką trudność. 

No właśnie, puzzle to zabawa, którą znamy już od najmłodszych lat. I chyba nie ma osoby, która nie wie, o co w tym chodzi. Dla mnie to niezwykle przyjemne uczucie, kiedy mogę stworzyć całość z czegoś, co wcześniej istniało jedynie w kawałkach. Ale nie każdy musi to lubić, choć warto puzzle układać. Ale o tym za chwilę.

Dlaczego warto układać puzzle?

Pierwsze puzzle

W XVIII wieku londyński kartograf John Spilsbury stworzył puzzle, jako pomoc naukową. Porozcinał on naklejoną na mahoniowej desce mapę świata i w ten sposób uczył dzieci geografii. Tak właśnie powstały pierwsze puzzle. W drugiej połowie XIX wieku dotarły do Europy, a w XX wieku zaczęto wreszcie maszynowo wycinać elementy, dzięki czemu koszt puzzli obniżył się, stał się łatwo dostępny i wzrosła ich popularność. 

Rodzaje puzzli

W dzisiejszym świecie, od ilości rodzajów puzzli może rozboleć nas głowa. Te podstawowe, najbardziej popularne, najczęściej składają się z 500, 1000 lub 2000 elementów. Te dla dzieci mają od dwóch do kilkunastu fragmentów. Co rusz powstają jednak nowe pomysły na puzzle – trójwymiarowe układanki, które tworzą obiekty architektoniczne, wycinanki w drewnie, puzzle kostki. Wzorów jest cała masa!

Dlaczego więc warto układać puzzle?

No właśnie, dlaczego warto te puzzle układać? Jakie korzyści z tego płyną i czy jest to zabawa dla każdego?

Oprócz tego, że puzzle są świetnym wypełnieniem czasu wolnego (szczególnie w czasie deszczu czy w czasach kwarantanny), wpływają doskonale na nasz mózg. Nie tylko na mózg dziecka, ale także na nasz czy osób starszych. Podczas układania puzzli obie półkule mózgowe muszą pracować równocześnie. Puzzle wymagają bowiem zarówno działań logicznych jak i kreatywności i wyobraźni. Co z tym idzie, szare komórki zmuszone są do wzmożonej pracy i zwiększa się ich pojemność. 

Puzzle uczą koncentracji, spostrzegawczości, cierpliwości i skupienia na jednej rzeczy. Ćwiczą logiczne myślenie i pamięć wzrokową. No i pamięć w ogóle. Przy puzzlach rozwijamy także zdolności wzrokowe i przestrzenne. Te drugie są niezwykle istotne dla rozwoju umiejętności matematycznych i technicznych. Dodatkowo ćwiczą nasze zdolności manualne.

Dzięki puzzlom wyciszamy swój organizm i wyłączamy się na bodźce dookoła. Odpoczywamy i odstresowujemy się, wyrównujemy swój oddech, normujemy bicie serca i ciśnienie krwi.  

A kiedy układamy je w grupie, uczymy się pracy zespołowej. 

Dlaczego warto układać puzzle?

Puzzlowanie a medytacja

Łamigłówki są trochę jak medytacja. Pracując z nimi możemy nie tylko pozbyć się negatywnych emocji, ale też uspokoić nasz organizm i wprowadzić nas w stan wyciszenia. Nasza głowa skupia się jedynie na rozwiązaniu zagadki i na dalszy plan odchodzą inne zmartwienia i świat nas otaczający.

Gry logiczne pomagają też spojrzeć inaczej na wiele spraw i sytuacji, które wcześniej wydawały się niemożliwe do realizacji ze względu na stopień skomplikowania. Po takim puzzlowym „seansie” nasz umysł rozjaśni się i będzie nam łatwiej uporać się z trudami życia codziennego. 

Kup babci puzzle

Warto pamiętać, że seniorzy, którzy regularnie ćwiczą swój mózg – układają puzzle, rozwiązują inne łamigłówki oraz prowadzą aktywny tryb życia są mniej narażeni na problemy z pamięcią czy demencję.

Puzzle są też skuteczną formą rehabilitacji po udarach, gdyż pomagają ćwiczyć uwagę, skupienie i rozpoznawanie kolorów.

Dlaczego warto układać puzzle?

Wysypuję 1000 puzzli na stół i co dalej?

Dobrze jest wcześniej zastanowić się co będziemy chcieli zrobić ze skończonym obrazkiem. Jeśli chcesz powiesić go na ścianie może warto byłoby rozejrzeć się za materiałem do podklejenia, żeby później łatwiej było nam je oprawić. I nie oszukujmy się, kilku tysięcy elementów nie uda nam się złożyć w jedno popołudnie. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w matę do puzzli, którą bez problemu będziemy mogli zwinąć nie tracąc przy tym tego, co już ułożyliśmy.

To co, dajesz się namówić na puzzle? Ja już mam pomysł na kolejne, ale za 2000 elementów narazie podziękuję…  


Bardzo też lubię relaksować się przy kolorowankach dla dorosłych.