Bovbjerg Fyr i Hjerl Hede to dwa oddalone od siebie o 60 km punkty Jutlandii Środkowej, o których chcę ci dzisiaj opowiedzieć.

Oba niemal ominęliśmy, wydawało nam się, że nie ma sensu ich odwiedzać, a tymczasem zachwyciły nas niezwykle. 

Dania z psem.

Bovbjerg Fyr

To przepiękna czerwona latarnia morska stojąca niemal na samym skraju 41-metrowego klifu Bovbjerg. Stoi tam i trzyma pieczę nad fragmentem Morza Północnego już ponad 130 lat. Ma 26 m wysokości, a na jej górę wiodą 93 schody. 

Na dole latarni znajduje się kawiarnia, wewnątrz można znaleźć wystawy prac lokalnych i międzynarodowych artystów. A ci, którzy chcą więcej czasu spędzić w naturze, mogą spacerować lub jeździć rowerami wzdłuż klifu. Stamtąd podziwiać zachwycające nadmorskie widoki oraz cały przekrój warstw powstałych podczas dwóch epok lodowcowych. To jedyne takie miejsce w Danii! Na plażę można zejść na dół schodami. My zostaliśmy na górze, bo jest ich aż 240!

Bovbjerg Fyr
Fyrvej 27, Ferring
7620 Lemvig

Hjerl Hede

To muzeum pokazujące historię rolniczej Danii. Zanim Duńczycy ruszyli do miast, ponad 80% mieszkańców kraju żyła na wsi. W Hjerl Hede możemy zobaczyć ich świat. Karczmy, domy, zamożna plebania, szkoła, wiatraki czy mleczarnia sprowadzone są do Hjerl Hede z całej Danii. Dzięki temu możemy podziwiać je wszystkie w jednym miejscu. Znajdziemy tam budynki z XII w., piekarnię z 1930 roku czy odwiedzimy sklep, który udekorowano tak, że wygląda jak żywcem przeniesiony z serialu Dr.Quinn. W muzeum możemy nawet przyjrzeć się, jak wyglądało życie na wsi 5000 lat temu. 

Przez całe 6 tygodni lata muzeum ożywa dzięki wolontariuszom, którzy odgrywają codzienne życie z dawnych czasów – gotowanie i rzemiosło to tylko kilka z nich. W tym okresie można też wskoczyć na przejażdżkę lokomotywą parową, która obwozi zwiedzających po okolicy.

Przy wejściu do muzeum otrzymujesz mapkę terenu. Podążając za wyznaczoną kolejnością możesz mieć pewność, że odwiedzisz wszystkie budynki i niczego nie pominiesz. 

W samym muzeum znajdziesz też strefę do odpoczynku – miejsce piknikowe i place zabaw. Jest także restauracja. Możesz spróbować spaceru na szczudłach, a nawet przejechać się bicyklem! 

Zachęcam, by aktualne ceny i godziny pracy muzeum sprawdzić bezpośrednio na stronie. Różnią się w zależności od miesiąca, dni tygodnia i sezonu turystycznego. Cena za osobę dorosłą to 90 Dkr poza sezonem i 150 Dkr w sezonie. 

Psiury spacerują na smyczy, bez dodatkowych opłat za wejście. Mało tego, przy kasie znajdziesz nawet woreczki na psie odchody, które możesz zabrać ze sobą, by uniknąć przykrych niespodzianek. 

Hjerl Hede
Hjerlhedevej 14    
7830 Vinderup 


Dania z psem fajna jest! To co, jedziemy?


 

Na Rømø też można z psem!