Vegeviking, prostota w każdym wydaniu.

Z upalnej Chorwacji przenosimy się do chłodniejszej Skandynawii. Tym razem, w cyklu #weganizujemyświat, do świata lukrecji zabierze nas Aneta.

Z urodzenia warszawianka. Po przeprowadzce najczęściej bywa w Gdańsku i uwielbia ten rejon m.in. za możliwość przebierania w ofertach restauracyjnych. Od kilku lat zamieszkuje jedno z najpiękniejszych miast w kraju fiordów. Ålesund, położone w środkowej Norwegii, nazywane secesyjna perłą, otoczone zarówno przez fiordy, jak i góry (uznawane za Alpy norweskie, Sunnmørsalpene). Urzeka widokami, przyciągając podróżników z całego świata. Prawie codziennie w okresie letnim wychodząc przed dom, mam okazje oglądać morskie olbrzymy jakimi są statki wycieczkowe pełne zaciekawionych turystów. Największe na świecie ognisko zrobione z palet? W Polsce świętując Noc Św. Jana puszczamy wianki, w Norwegii tego dnia rozpalają ogniska. To budowane co roku w Ålesund zostało wpisane do księgi Rekordów Guinnessa.


 

Kuchnia norweska charakteryzuje się prostotą, zarówno składników jak i smaku.

Skandynawia jest zakochana w… lukrecji.

Prawdopodobnie ze względu na swoje właściwości zdrowotne, lukrecja zawitała na stałe do kuchni nordyckiej. Cukierki, czekoladki, gumy do żucia, masła orzechowe, a nawet sosy do pizzy – lukrecja to celebrytka wsród dodatków. Mamy kilka odmian lukrecji. Przykładowo słodka. Jej wersja z białą czekoladą i maliną jest przyzwoita w smaku. Słonej nie ruszę. 

Jaka kuchnia taki przepis. Daktyle w pudrze lukrecjowym to must have w okresie świątecznym. 

Daktyle w pudrze

Daktyle w pudrze lukrecjowym

Składniki:

1 łyżeczka lukrecji w proszku (lub kakao)

100 g daktyli bez pestek

Przygotowanie:

Daktyle namoczyć i osuszyć. Do słoika wsypać łyżeczkę lukrecji (ew. kakao) i daktyle. Wymieszać. Udekorować masłem orzechowym i migdałami. Banalna przekąska gotowa.

Nie każdy jest fanem lukrecji, jak również nie każdy powinien ją spożywać. Unikać rośliny powinny osoby z nadciśnieniem. Wypłukuje ona także potas z organizmu (ale polecam zapoznać się z jej możliwościami).

Dla tych, co o smaku czarnego żelka Haribo nawet nie śmią pomyśleć, mam przepis na owsiankę z ryżem. Owsianka to jedno z tradycyjnych śniadań norweskich. Szczególną popularnością cieszy się w okresie zimowym. Z daniem tym związane są rożne legendy, a dzieci w szkole śpiewają o nim piosenki.

Daktyle w pudrze

Risegrøt

Składniki:

100 g ryżu

400 ml wody

1 łyżka cukru lub słodzika

300 ml mleka roślinnego np. migdałowe

1/4 łyżeczki soli

Do podania:

cynamon

margaryna wegańska 

Przygotowanie:

Najodpowiedniejszą odmianą ryżu, będzie biała okrągłoziarnista, która zawiera najwięcej skrobi. Im bardziej się klei, tym lepsza konsystencja owsianki.

Ryż płuczemy kilkakrotnie. Wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy 15 min na małym ogniu często mieszając. Ryż pochłonie wodę. Dodajemy mleko roślinne i kontynuujemy gotowanie przez 25 min., nadal często mieszając, doprawiamy szczyptą soli, słodzimy wedle uznania. Odstawiamy na chwile. Przekładamy do miseczki dodajemy cynamonu i margaryny.

 

Smacznego!

Fot. www.meny.no