Podróżowanie może być fantastyczną przygodą – uczymy się nowych rzeczy, próbujemy nowych dań, relaksujemy się, poznajemy nową kulturę i spędzamy czas z najbliższymi. Ale nie ukrywajmy, podróżowanie może też być całkiem stresujące. 

Dziś poznasz 10 sposobów na to, jak podróżować bez stresu. A przynajmniej spróbować, by kolejne wakacje i przygotowania do nich były jak najmniej stresujące..

Zaplanuj odpowiednio wcześnie

Kup przewodnik, pobierz aplikacje na telefon, internet to kopalnia wiedzy o miejscach, do których się wybierasz. Zaplanuj swoje dni, ale zostaw sobie trochę miejsca na spontaniczność. Wybierz i zarezerwuj noclegi, zorientuj się w restauracjach, które chcesz odwiedzić i w atrakcjach, których nie powinnaś pominąć. Żeby nie zacząć urlopu od przykrych niespodzianek, dowiedz się w jakich godzinach musisz zameldować się w hotelu i jak do niego dotrzeć. Czy ma parking? Czy dojedziesz tam metrem czy taksówką? 

Przygotuj listę, albo kilka

Ubrania, kosmetyki, elektronika. Przygotuj sobie kartkę i dopisuj do niej codziennie rzeczy, które przychodzą ci do głowy. Możesz też pobrać aplikację, która pomoże ci zebrać wszystko do kupy. Ważne, by nie robić tego na ostatnią chwilę, wtedy jest większa szansa że czegoś zapomnisz.

Telefon

Bądź pewna, że twój telefon działa. Że masz dostęp do internetu, że bez problemu sprawdzisz mapy czy użyjesz translatora. Bądź pewna, że zmieniając kraj, twój telefon będzie funkcjonował i najlepiej zawczasu upewnij się, jakie taryfy obowiązują w nowym miejscu. W UE jesteśmy przyzwyczajeni, że większość śmiga bez problemu, ale wyjeżdżając poza granice unii, jedno połączenie może nas słono kosztować. Może warto rozważyć zakup lokalnej karty sim?

Dobrze też zapisać gdzieś sobie lub nauczyć się na pamięć numeru telefonu do bliskiej nam osoby, z którą skontaktujemy się, kiedy zgubimy telefon, albo coś nam się stanie.

Leki

Przygotuj sobie listę najpotrzebniejszych leków, nie zapomnij o tych, które musisz brać regularnie. Zabierz ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. W miejscu, do którego jedziesz na pewno są apteki i lekarze, którzy w razie potrzeby pomogą, ale zawsze dobrze mieć przy sobie lek przeciwbólowy czy coś na biegunkę. 

Wyrusz wcześniej – podróżowanie w wersji slow

Nie wychodź z domu w ostatniej chwili. Nieważne czy podróżujesz samolotem, pociągiem czy swoim autem. Jeśli musisz być gdzieś o konkretniej porze – wyrusz wcześniej. Korki, załamanie pogody, kapeć. Tyle rzeczy może się wydarzyć. Jeśli jednak nastawisz budzik, a większość rzeczy przygotujesz sobie poprzedniego dnia, na pewno uda ci się wyruszyć wcześniej. Zaoszczędzisz tym sobie mnóstwo stresu. Pamiętaj, lepiej być przed czasem niż patrzeć, jak zamykają nam drzwi przed nosem… 

Dokumenty

Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne do podróży dokumenty. Czy masz ważny paszport i dowód? (tego lepiej nie sprawdzać w ostatniej chwili a conajmniej miesiąc przed planowaną podróżą). Czy do wjazdu do danego kraju wymagane są może jakieś szczepienia? Czy masz wykupione ubezpieczenie podróżne? 

Zadbaj o bezpieczeństwo dokumentów w trakcie podróży. Uważaj na swój plecak i torbę szczególnie w zatłoczonych miejscach. Może warto rozważyć saszetkę, którą możesz mieć zawsze blisko i trzymać w niej najcenniejsze rzeczy? Tak, by mieć wszystko w zasięgu wzroku?

Warto też wydrukować sobie wszelkie bilety oraz rezerwacje hotelowe wraz z adresem, w razie gdyby zawiódł telefon. 

Dobrze jest też zrobić kopię swoich dokumentów i trzymać je w miejscu innym niż pozostałe.

Nie pakuj zbyt wiele

Ja wiem, jak to brzmi. Sama lubię mieć wszystko ze sobą, ale lepiej zabrać mniej, a mieć komfort i nie ciągać za sobą wielkiej walizki czy nieść plecaka, który waży więcej od ciebie. Lepiej zaplanować pralnię. Wszędzie też są sklepy. Nic się nie stanie jeśli zapomnisz zabrać pastę do zębów. Nie zaprzątaj sobie tym głowy. Najważniejsze są dokumenty, karty i telefon, a resztę można spokojnie ogarnąć na miejscu.

Zwolnij

Pamiętaj. Napięty grafik na urlopie pewnie nie pozwoli ci na odpoczynek. Plus, więcej punktów do odhaczenia na wyjeździe to o wiele więcej stresu i biegania. A na koniec najprawdopodobniej brak frajdy. 

Zwolnij. 

I nie martw się, że czegoś nie zobaczyłaś. Jeśli zaplanujesz mniej i zostawisz sobie trochę wolności będziesz mogła więcej czasu spędzić w miejscach, które polubiłaś, a jednocześnie wyjechać szybciej z tych, które nie przypadły ci do gustu.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Martyna Niedzielska (@zyciewrytmieslow)

Słownik – koniec języka za przewodnika

Jeśli wyjeżdżasz do kraju, którego języka nie znasz, dobrze jest zaopatrzyć się w słownik. Jaki? Zdecyduj sama czy wolisz wersję papierową, aplikację w telefonie czy będziesz korzystać z google translate (wymaga internetu). 

Pieniądze

Nie myśl, że wystarczy ci karta w portfelu. Warto przygotować się choć na początek podróży i wymienić niewielką kwotę która może przydać się w pierwszych dniach pobytu w nowym miejscu.

A teraz, kiedy wszystko masz już gotowe usiądź i uśmiechnij się – przecież za kilka chwil jedziesz na wakacje!