Jarmarki świąteczne

Każdy z nich jest inny. Znajdziesz je nie tylko w Europie, ale też w Australii, Kanadzie czy w innych krajach świata. Od Portugalii, przez Francję, Polskę czy Skandynawię, a nawet chorwacki Zagrzeb, który uznawany jest za najpiękniejszy ze wszystkich. Ten bożonarodzeniowy zwyczaj narodził się w krajach niemieckojęzycznych – Austrii, Niemczech i Szwajcarii.

Wszystkie jarmarki mimo, że różnią się od siebie, mają ze sobą coś wspólnego – grzane wino, tradycyjne jedzenie, świąteczną muzykę i wspaniałe świąteczne dekoracje. Jest to przemiły sposób na spędzenie przedświątecznego czasu i długich zimowych wieczorów. Jarmarki są magiczne. Zlokalizowane zazwyczaj w centrum miasta, w miejscach zabytkowych i niezwykle klimatycznych. Zawsze pod gołym niebem, oświetlone sznurami świateł, zachęcają, pomimo mrozu, do wyjścia z domu i spotkań z przyjaciółmi.

jarmarki

Skarby na jarmarkach

Na jarmarkach znajdziesz zawsze mnóstwo straganów. Miliony pomysłów na świąteczne prezenty dla najbliższych, tj. ręcznie wykonane zabawki, dekoracje ze szkła czy inne ozdoby choinkowe. W takich miejscach nigdy nie brakuje biżuterii, świec, mydeł czy wyrobów z filcu. Są to zazwyczaj produkty regionalne, często zdarza się, że każdy produkt jest inny.

Na jarmarku nie brakuje też świątecznych smakołyków. W takim miejscu koniecznie trzeba spróbować podawanego w pięknie ozdobionych kubkach grzańca lub bezalkoholowego ponczu. Na stoiskach sprzedawane są także tradycyjne dania na ciepło i desery, na przykład owoce w czekoladzie. Wszystko tak, jak ponad 200 lat temu. Bo jarmarki do dziś odbywają się według starych tradycji. Nie wolno sprzedawać produktów kiepskiej jakości, a zwyczaje panujące na jarmarku muszą być zachowane, jak za dawnych lat.

jarmarki

jarmarki

Niemiecka tradycja

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych jest niezwykle długa. Za ich prekursora uznaje się Albrechta I Habsburga, który między 1294/1298 rokiem w Wiedniu, zezwolił właścicielom sklepów na utworzenie kilkudniowego targu na początku zimy. Ludzie z miasta mieli na nim zaopatrzyć się w jedzenie oraz produkty potrzebne do przetrwania chłodów. Od tego czasu zimowe targi rozwijały się, a za pierwszy prawdziwy jarmark świąteczny, uważa się ten w Dreźnie, w 1424 roku. Jednak to właśnie Martin Luther rozpowszechnił tę tradycję i jarmarki na stałe wpisały się w bożonarodzeniową tradycję po 1530 roku.

Jarmarki w krajach niemieckojęzycznych cieszą się największą popularnością wśród turystów, a święta w Niemczech wydają się być najbardziej nastrojowe w Europie. 

Ja też mam w Niemczech swój jarmark. I choć nie dla mnie skupiska ludzi i tłum, lubię to miejsce odwiedzać każdej zimy. W grudniu, o dziwo, łatwiej jest się spotkać z przyjaciółmi. Każdy bowiem chętnie wychodzi wieczorem na jarmark, by wypić grzańca i poczuć świąteczny klimat. Okazuje się, że zamiast biegania, sprzątania i kupowania prezentów, ludzie na południu Niemiec wolą wyjść z domu. Spotykają się wtedy z najbliższymi przy budce ze spätzlami i tak świętują nadchodzące Boże Narodzenie. Robią to, co jest w życiu ważne, celebrują momenty, a nie martwią się, że na wigilijnym stole będzie jedno danie mniej.

jarmarki

Jarmarki świąteczne w Polsce

Przybyła z Niemiec do Polski tradycja, cieszy się coraz wiekszą popularnością. W każdym dużym mieście naszego kraju możemy trafić na taki jarmark. Ja byłam tylko na jarmarku krakowskim. Wiem jednak, że wrocławski jest piękny, no i ten w Gdańsku też jest wspaniały. Każdy ma na pewno swój urok, a najważniejsze jest, by wybrać się na niego z najbliższymi. 

Jarmarki bożonarodzeniowe w każdym europejskim miejscu są okazją do zobaczenia uśmiechniętych ludzi i do złapania oddechu w ferworze świątecznych przygotowań. Dają nam szansę na rozkoszowanie się świąteczną atmosferą i zatrzymanie się na chwilę w pędzącym świecie.